Новини
Хотели и хижи boo.bg
Новини
Хотели и хижи


Над 22 000 експоната се съхраняват в Историческия музей в Бургас

05 Януари 2010 | Култура

Централен шадраван в град Бургас
22 000 експоната се съхраняват във фондовете на Историческия музей в Бургас, съобщи уредникът на музея Радка Хаджиева.

Хаджиева разказа, че сред ценностите в музея има документи, снимки, вещи и други, които имат определена историческа стойност. Само една малка част тях обаче могат да бъдат изложени. „Всички знаем, че къщата, в която е уреден Историческият музей, е много стилна, проектирана е от Рикардо Тоскани, но вътре като експозиционна площ е твърде малка. За това и по принципа на съвременното експониране на музейните ценности се прибягва предимно към експониране на принципа на колекцията, от определен вид експонати. Ние смятаме, че сегашната експозиция е точно на принципа на колекциите. Затова имах предвид, че една много малка част от това, което се пази във фондовете, може да се покаже. И точно този принцип на експониране на колекциите дават възможност експозициите да бъдат подменяни и пред публиката да се показват все нови неща, които не са виждани”, обясни Хаджиева.

Експонатите, които могат да се видят в момента, са в изложбата „Дарени и спасени”. Хаджиева разказа, че те са от комплекти от предмети от бита и интериора от Европа от 19-ти и началото на 20-ти век. Това са картини, някои от които са от френски, а повечето от румънски автори. Друга част са сервизи, които са купувани от европейските страни, предимно от антиквариати. По думите на Хаджиева, по-голям интерес предизвикват експонатите от френската колекция, която беше придобита благодарение на работата на Митниците. „Тази колекция стана факт след задържането на двама турски граждани, преминаващи транзитно през България - от Франция за Турция, и пренасящи по поръчка на турски граждани експонати, които да украсяват интериора на съвременните турски градове. От тях най-ценни бяха комплектите от настолни часовници от края на 19-ти и началото на 20-ти век, в комплект със свещници към тях и вази. Друга част от колекцията представляваха малка пластика, създавана по специална технология, лята от бронз с изпълване от горещ пясък”, разказа Хаджиева.

По думите й, това са ценни експонати, които играят ценна роля, като показват връзките на европейското изкуство, както и стремежите на съвременните общества вече на юг да привнесат европейски вкус в своите интериори. Тя обясни още, че сега, след като е приключил ремонтът на музея, предстои да бъдат изложени и по-ценните експонати, които се съхраняват във фондовете на музея. На въпрос дали в Бургас има сериозен проблем с иманярството, Хаджиева отговори, че този проблем съществува навсякъде. „За някои хора иманярството е професия. За иманярството се говори много и да не кажа всеки ден, но периодично се появяват някои такива провокиращи действия на хора, между които струва ми се, има и специалисти, които много правилно се насочват към определени обекти”, обясни уредникът на Бургаския исторически музей.

Хаджиева каза още, че интересът на иманярите е насочен предимно към материали от археологията, защото те са най-ценни. Причина за интереса към тях е това, че те могат да бъдат изнасяни, тъй като са малки по обем и с висока стойност навън. „Това провокира и интереса на иманярите към разкриването на обекти, при това археологически. Но за да бъдат насочени, някой би трябвало да познава това, което се търси навън - по аукционите и по пазарите”, каза Хаджиева.

ADSpot

Лимон
Името Уенди е използвано за първи път от Дж.М.Бари в книгата му "Питър Пан".